Vodní dýmky

Fotečky Vodních dýmek

21. června 2007 v 16:22 | Bajuška
Vodní dýmky Aladin-ShopPorovnání jednotlivých druhů vodních dýmekobr1_-_1107675087_-_218923_6901.jpgtureckoVodní dýmka Šejk černá Vodní dýmka bambus Vodní dýmka kobra

Jak vodní dýmka funguje

21. června 2007 v 15:43 | Bajuška
Princip vodní dýmky je velmi jednoduchý...Když taháte, teplo z uhlíku jde dolů přes tabák, který se spaluje a tím vytváří kouř... Kouř prochází trubicí která vede kovovým tělem až pod hladinu vody. Protože je trubice pod vodou, vytváří se bubliny s kouřem. Když stoupají k hladině, čistí se kouř od všech možných nečistot a ochlazuje se... Kouř je potom nasáván druhou trubicí, která je nad hladinou, ta je přímo prpojena s hadicí...

Části vodní dýmky

21. června 2007 v 15:36 | Bajuška
  • Korunka
  • Kovové tělo
  • Váza
  • Hadice
  • Zakončení hadice
casti_vodni_dymky.jpg

Škodlivost vodní dýmky

21. června 2007 v 15:28 | Bajuška
Bohužel ani kouření vodní dýmky není příliš zdravé. Mezi její hlavní klady patří především nízký obsah nikotinu (v jedné hlavičce je 0,03 mg, zatímco ve stejném množství cigaret je to až 40 mg (psychická závislost jako u cigaret tedy úplně odpadá) kouř se navíc ochladí ve vodě (takže tolik nedráždí plíce), v ní pak zůstane i většina nikotinu a škodlivin.
Bohužel na veškeré množství je dobré do hlavičky umístit filtr a používat hygienický náustek, který alespoň trochu sníží obsah škodlivin, jež vám půjdou do plic. Není to ale tak hrozné - škodlivost obyčejných cigaret je mnohonásobně vyšší.
Nutno připomenout, že stejně jako většina klasických dýmek a cigaret (ale také jiných faktorů), může i vodní dýmka způsobit rakovinu jazyka nebo plic.
Vodní dýmka velká otočná - 75 cm kliknutím se fotografie zvětšíVodní dýmka střední otočná - 68 cmVodní dýmka malá modrá - 53 cm

Historie vodní dýmky

21. června 2007 v 15:18 | Bajuška

Původ vodní dýmky
Vodní dýmka se poprvé pravděpodobně objevila v Indii, před více než čtyřmi sty lety. Impulsem pro její vznik bylo objevení omamných účinků konopí, které se zde původně pěstovalo pro své léčivé účinky, a tedy vznik hašiše. Kouření hašiše se ukázalo jako mnohem rychlejší a úspornější metoda, než užívání ve formě jedlé směsi. Ačkoli se jednalo o velmi jednoduchý model, který se skládal z vydlabaného kokosového ořechu a zasunutého dutého stébla trávy (tzv. narcíl), princip byl v podstatě stejný jako u dnešních dýmek.

Vývoj v průběhu staletí
Z Indie se dýmka postupem času rozšířila i do dalších částí tehdejšího světa. Nejdříve do Egypta (zde nargíl), odkud pak putovala do ostatního arabských zemí a do Persie. Právě v Persii doznala dýmka výrazných změn. Rostlinný materiál, ze kterého se váza dříve dělala, byl nahrazen keramikou a místo brčka se začala používat hadice. Po objevu tabáku byla navíc k nádobě přidána bronzová miska (korunka).

Ovšem svou současnou podobu získala dýmka až v Turecku (zde nargíle). Většina zásadních úprav byla provedena v období vlády sultána Murada IV. (1623-1640), kdy byla dýmka na vrcholu své popularity a kdy se stala neodmyslitelnou součástí tehdejších kaváren. Od té doby se už příliš nezměnila.

Vodní dýmka dnes
V západní a střední Evropě a v Americe se dostaly vodní dýmky do širšího podvědomí veřejnosti koncem 19. a počátkem 20. století. Tou dobou byly dokonce natolik módní, že se s nimi dámy z vyšší společnosti nechávaly fotografovat a dýmka se stala na nějakou dobu pravidelnou součástí různých čajových dýchánků. Později, s boomem cigaret a nástupem rychlého životního stylu, se na dýmku opět poněkud zapomnělo. V dnešní době u nás ovšem prožívá svou druhou renesanci, také díky vzniku velkého počtu čajoven a podobných zařízení.

Tipy a triky

21. června 2007 v 15:18 | Bajuška

1. Přidejte do vody kousky ledu nebo ji nechte ochladit v ledničce. Kouř pak bude jemnější a samotný zážitek lepší.

2. Můžete také zkusit do vody přidat nějaký ovocný džus nebo víno. Tabák získá zajímavější chuť. Ovšem chce to trochu experimentovat.

3. Když do vázy nalijete trochu mléka, kouř bude mnohem hustější.

4. Pokud skladujete tabák při pokojové teplotě, měl by být v nádobě bez přístupu vzduchu, aby se nevysušil a neztratil chuť.

5. Ještě než začnete kouřit, je dobré uhlík rozpůlit nebo rozčtvrtit a jednotlivé kousky pak během kouření posouvat od okrajů směrem do středu. Tabák se bude spalovat pomaleji a dýmka déle vydrží.

6. Zkuste míchat různé druhy tabáků dohromady. Různé kombinace mohou být lepší, než jeden druh tabáku samotný. Pokud mícháte čistý tabák s nějakým jiným, bývá někdy lepší udělat směs asi dva dny před kouřením a nechat ji uležet.

7. Je dobré čas od času vyfoukat stojící kouř z vázy. Při delším stání se stává dým zatuchlý a chuťově nepříjemný.

8. Nedoporučuje se proplachovat hadici vodou. Pouze ji profoukněte a vytřepte.

Návod no přípravu vodní dýmky

21. června 2007 v 15:17 | Bajuška

Do skleněné nádoby nalijte studenou vodu po začátek zúžení vázy (cca do 2/3) tak, aby kovový konec těla dýmky byl zhruba 3 - 5 cm pod úrovní vodní hladiny. (A)
Dále krouživým pohybem opatrně zasaďte co nejníže horní kovovou část (tělo) do skleněné nádoby (váza). (B)
Hadici (šlauch) zasuňte do vyústění s těsněním ve spodní části kovového trupu. (C)
Korunku nasaďte obdobným způsobem na vrchní kovový konec. Při všech spojích dbejte na to, aby byly zcela utěsněny, jinak se kouření nevydaří. Těsnost dýmky vyzkoušíte nejlépe tak, že přitlačíte dlaní na vrchní část dýmky (násadu na keramickou korunku) a ústy natáhnete vzduch z hadice tak, jakoby jste kouřili. Pokud ucítíte pod rukou tlak a ve vodě neuvidíte bublinky, je dýmka připravená ke kouření. (D)

Údržba

Dýmku doporučujeme pravidelně čistit. Všechny části (kromě šlauchu) se dají proplachovat horkou vodou (např. nasazením na sprchovou hadici), korunku můžete i vyvařit. Na důkladné vyčištění vázy a těla je možno použít i běžné saponáty. Hadici vodní dýmky proplachovat nedoporučujeme, pokud si nejste jistí, že do dalšího kouření bude mít šlauch možnost důkladně proschnout. Při prolití vodou může dojít k zrezivění kovové spirály, která je uvnitř šlauchu a následnému odlupování rezavých šupinek, což požitek z dýmky rozhodně neumocní...Doporučujeme hadici mírně oklepat, aby se uvolněné nečistoty dostaly ven.
Pokud použijete různé příchutě tabáků do vodních dýmek, doporučujeme čistit tělo a korunku před každým použitím. V opačném případě stačí celou dýmku důkladně vyčistit zhruba po 10 použitích.

Upozornění

Rádi bychom Vás upozornili na šetrné zacházení s Vaší vodní dýmkou. V mnohých případech se stává, že se především skleněné části neopatrnou manipulací rozbíjejí. Doporučujeme dýmku zvedat či přenášet uchopením za obě části (tělo i vázu), dávat pozor na prasklinky, které můžou způsobit prosakování vody. Nenechávejte po dokouření vodu ve váze, zabráníte tak korozi kovového těla. Do vody ve váze nepřidávejte led, může dojít k prasknutí vlivem prudkého vyrovnávání teplot. Nezapomínejte také na opatrnost při manipulaci s uhlíky (rády propalují nevzhledné dírky do koberců). Po dokouření uhlík uchopte do kleští a vhoďte do kovové nádoby s vodou. Po vychladnutí sejměte korunku z těla a ponořte do vody.

Údaje o riziku

Vodní dýmky jsou uzpůsobeny k použití speciálních tabáků, určených pouze pro vodní dýmky. Důrazně varujeme před použitím jiných druhů, které by mohly Vaši dýmku poškodit. Tabák do vodních dýmek spadá mezi tabákové výrobky, proto tímto upozorňujeme na zdravotní rizika spojená s kouřením. Prodej tabáku je povolen pouze osobám starším 18ti let.
 
 

Reklama