Manau

La tribu du dana

31. května 2007 v 19:26 | Bajuška

Fotečky Manau

31. května 2007 v 19:15 | Bajuška
break

Info o skupině

31. května 2007 v 19:05 | Bajuška
Je francouzská hudební skupina založená roku 1998.Ve svých písních míchají tradiční keltské melodie s hiphopem.Skupina nyní sídlí v Paříži,ale všichni členové se hrdě hlásí k rodné Bretani.Název skupiny pochází od francouzského názvu pro ostrov Man. Manau svým výrazným a rychlým startem překvapili francouzskou hudební scénu. Skupina si díky své velmi inovativní hudbě rychle dokázala získat mnoho fanoušků nejen v rodné Francii, ale i po celé Evropě. Texty i hudba jsou ovlivněné keltskou hudbou, jejími druidy, válečníky a keltskými kmeny.
Tři zakládající členové skupiny Manau mají společný bretaňský původ. Martial Tricoche - zpěvák a textař, Cédric Soubiron - DJ, R. V. (aka Hervé) Lardic - skladatel a multiistrumentální hudebník.
HISTORIE:
Martial se narodil v roce 1969, vyrostl na drsném pařížském předměstí, takže přirozeně jeho první hudební krůčky směřovaly k rapu a hip hopu spíš, než ke keltské folkové hudbě. V roce 1988 se dostal do místního rádia. Martial a jeho přítel Cédric, který byl tehdy DJ, měli na stanici svou vlastní show, která běžela dva roky a vybudovala si silnou fanouškovskou základnu.
Jednoho dne potkal Cédric R.V - mladého muzikanta, který přišel do studia pařížského rádia Skyrock (kde tehdy Cédric působil) zahrát live session se svou kapelou Mean While. R. V. 7 let studoval na prestižní Pařížské konzervatoři. R. V. ovládá akordeon, kytaru, basu a klávesy. Cédric a R. V. záhy začali pracovat na společném projektu. Cédric měl tehdy hodně práce jako DJ a tak Martial začal psát texty. Kamarád mu představil krásy a tajemno keltské kultury a pomohl mu objevit práci známých bretaňských folkových hvězd jako je Dan Ar Braz, Mann-Fanch Kemener a skupina Tri Mann.
Bylo předurčené, aby se Martial, Cédric a R. V. potkali, spojili se a vytvořili trio Manau. Začali experimentovat, vytvářeli inovativní fúzi rapu a kelského folku. Záhy odešli do studia, aby nahráli demo nahrávku a zkusili prorazit. Jak to tak bývá, jedno z dem stanulo na stole ředitele Polydoru. Ten byl originálním zvukem Manau tak nadšen, že jim ihned nabídl smlouvu. Manau se okamžitě pustili do práce na debutovém singlu "La Tribu de Dana". Singl vyšel v roce 1998, podle očekávání se stal událostí roku a dosáhl na vrchol žebříčků. Kapela udělala svým keltským rapem obrovský rozruch na francouzské hudební scéně. Fanoušci si brzy zvykli na chytlavý refrén singlu. Melodie jim zněla nějak povědomě. A taky že byla. Refrén singlu byl vlastně předělávkou melodie ze známé folkové písně "Tri Martolod" od Alana Stivella. Manau prostě udělali svoji verzi této melodie. Stivell je ale nařkl z plagiátorství a pokusil se skupinu zažalovat.
Nehledě na soudní spor, zaznamenal singl Manau neuvěřitelný úspěch - prodalo se ho 1,5 milionu kopií za pár měsíců. Podpořeni tímto úspěchem se Polydor začal zajímat o debutovou desku Manau. Kapela dostala dosti svazující deadline, ale trio se ochotně chopilo dané šance a začalo usilovně pracovat na své debutové desce.
Manau na ní spolupracovali s Loïcem Taillebrestem - známého folkového hudebníka, který se proslavil jako hráč na dudy a na tradiční bretaňský dechový nástroj - "bombarde". Po několikatýdenní práci byla deska hotová. Překvapení se nekonalo - album "Celtic Panic" se okamžitě vyšvihlo na přední místa francouzských hitparád. Alba se prodalo na milion kusů a vyhrálo cenu za nejlepší album roku ve své kategorii na francouzských Victoires de la Musique.
Na podzim roku 2000 vydali Manau v pořadí své druhé album "Fest Noz de Paname". Následovaly úspěšné koncertní měsíce. Mezitím kapela stačila vyzrát a začala se odklánět od "keltského rapu", který je tak proslavil. Duety s Maurane a Dee Dee Bridgewater dokázaly, že se Manau vyvinuli v mnohostranné muzikanty. V roce 2005 vydali své poslední aktuální album "On Peut Tous Rever".
Vyzbrojeni skvělými hudebníky (housle, dudy, tahací harmonika, akustické kytary atd.) zvedá loď Manau kotvy a vydává se na objevitelské plavby po širokém a rozmanitém světě hudby.
(Vim, že to už do kolečka, protože úplně stejný info najdete na wikipedia.cz, ale lepší přehled se prostě sehnat nedá.)
 
 

Reklama